Kaalulangetusravimid ja isutus: miks seda signaali mitte eirata?

Viimastel aastatel on kaalulangetusravimid, eriti GLP-1 retseptori agonistid nagu semaglutiid, saanud väga populaarseks vahendiks ülekaalu ja rasvumise ravis. Tegemist on vahenditega, mis aitavad vähendada söögiisu ja soodustavad seeläbi kehakaalu langust. Ravi ajal tekkinud isutus ei ole aga lihtsalt kõrvalnäht, mida võiks eirata – see on oluline signaal, mis vajab erilist tähelepanu.
 
Mille tulemusena tekib isutus?
 
GLP-1 agonistid toimivad, matkides seedetraktis toodetavat hormooni GLP-1, mis:
  • aeglustab mao tühjenemist
  • tekitab täiskõhutunde
  • mõjutab ajus nälja- ja küllastuskeskusi 
 
Tulemusena väheneb söögiisu ja toitu tarbitakse vähem ning kaal langeb. Liiga väike isu ja huvi toidu järele, söömise unustamine võib viia alatoitumuse, energiapuuduse ja lihasmassi vähenemiseni, mis omakorda aeglustab ainevahetust ja põhjustab väsimust.
 
Isutus kui hoiatusmärk
 
Kuigi isutus võib tunduda soovitud efektina, võib see viidata:
  • alatoitumusele: vähenenud toidutarbimine võib viia oluliste toitainete puuduseni organismis
  • lihasmassi kaole: mitte piisaval hulgal valgurikka toidu tarbimine viib pikemas perspektiivis lihasmassi vähenemiseni
  • energiapuudusele: pidev ning aina süvenev väsimus ja kurnatus võivad olla märgid sellest, et keha on energiadefitsiidis 
 
Eelnevale lisaks võib isutus olla seotud ka teiste terviseprobleemidega, nagu südamepuudulikkus või seedetrakti haigused.
 
Praktilised soovitused
  1. Jälgi oma toitumist: veendu, et menüüs on piisavalt valkude allikaid, kiudaineid ja muid kehale olulisi toitaineid
  2. Söö regulaarselt: ka vähenenud isu korral jälgi, et sööd iga 3-3.5 tunni järel. Proovi süüa väiksemaid portsjoneid.
  3. Kõsi nõu spetsialistilt: kui isutus püsib või süveneb, toidukorrad ununevad ja ei paku huvi, räägi sellest oma arstile või toitumise asjatundjale (toitumisnõustaja või toitumisterapeut)
  4. Jälgi kehakaalu ja lihasmassi: liigne kaalulangus (üle 4kg kuus) või lihasmassi vähenemine vajab kindlasti tähelepanu ja spetsialistiga nõu pidamist 
 
Pikaajalised kaalulangetuse ravi tulemused
 
Kaalulangetusravimid on tõhusad, kuid nende efektiivsus sõltub väga palju ravi ajal elustiilis tehtavatest muutustest ning nende muutuste kinnistumisest ravi lõppemise järgselt. 
Püsiva kaalulanguse saavutamiseks ja tulemuste säilitamiseks on võtmetähtsusega spetsialistiga konsulteerimine, keha märguannete kuulamine, tervist toetav toitumine, regulaarne liikumine, piisav uni ning teadlikud toitumisharjumused
 
Kasutatud allikad:
Kaalulangetuskliinik.ee
Kaalukirurgia.ee
Tervis.ee
Meditsiiniuudised.ee

Autori kohta

Victoria Palusaar

Victoria Palusaar on toitumisnõustaja ja -terapeut, kellel on meditsiiniline taust (medõde) ning kogemus farmaatsia valdkonnas. Ta on pikalt tegelenud laste ja noorukite toitumisega, edendades teadlikke ja tervist toetavaid harjumusi. Lisaks on Victoria spetsialiseerunud kaaluravi patsientidele, nõustades neid nii elustiili kui ka õige toitumise osas.

Kaaluravi.ee on infoportaal, mille sisu koostavad sõltumatud spetsialistid. Ei sisalda sponsoreeritud artikleid ega tasustatud koostöid.